Alaşehir’de maden sahasına tepkiler sürüyor | ‘Ormanlarımıza dokunmayın’
  • Alaşehir Post
  • Asayiş
  • Alaşehir’de maden sahasına tepkiler sürüyor | ‘Ormanlarımıza dokunmayın’

  Alaşehir’de maden sahasına tepkiler sürüyor | ‘Ormanlarımıza dokunmayın’

  ABONE OL
  29 Ocak 2024 13:56
  Alaşehir’de maden sahasına tepkiler sürüyor | ‘Ormanlarımıza dokunmayın’
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Geçtiğimiz günlerde bilgilendirme toplantısı düzenlenerek, mahalle sakinleri ve çevreci vatandaşlara ,   Antimon maden aramasında çevrenin göreceği zarar anlatılmıştı. Bu gün mahalle sakinleri ve çevreci vatandaşlar maden aramasının yapılacağı sahada toplanarak, bir kez daha ‘Ormanlarımıza dokunmayın’ dediler.  

  “Ortak açıklama”

  Mahalle sakinleri, ADOÇEV, Eğitim-Sen, Emekli-Een başta olmak üzere sivil toplum örgütleri ve mahalle sakinlerinin katılımıyla, maden aramasının yapılacağı sahada arama izninin iptal edilmesi yönünde basın açıklaması yapıldı.  

  alaşehir

  Alaşehir Doğa ve Çevre Gönüllüleri Derneği (ADOÇEV) Başkanı Hasan Hüseyin Erkol, yaptığı basın açıklamasında “Gönül isterdi ki biz buraya bir düğüne gelmiş olalım ve sizlerle neşe içinde eğlenelim. Ama aylardır içimizde bir kaygı  olan antimon madeni geldi kapımızı çaldı.

  “Tam bir doğa katliamı”

  Alaşehir’in içme suyu sağlanan sahasında ve bu iki köyümüzün yakınında açılacak bu maden sahası  tam bir doğa katliamı ve çevresel bir felaket olacaktır.

  Patlatma yöntemiyle aranacak maden nedeniyle hissedeceğimiz gürültü, evlerimizde oluşacak çatlama ve yıkılmalar, yer altı sularının daha derinlere inmesi ve yok olması, çevrede bulunan tarım alanlarında bulunan zeytin, ceviz, kiraz, üzüm ,kestane gibi  halkın geçim kaynağı olan ağaçların kuruması, yine bu bölgede yetişen ve Alaşehir’in karnını doyuran sebzelerin yetişmemesi, buradaki dere yataklarının kirlenmesi ve maden atıklarının içme sularımızı kirletmesi bizi bekleyen felaketlerden bazılarıdır. 

  “Tehlikelerin en başında”

  Ayrıca madenin sahaya yayacağı toz bulutlarının havaya ve suya karışımıyla insanlar üzerinde oluşturacağı kalıcı rahatsızlıklar nedeniyle meydana gelecek ağır hastalıklar ve erken ölümler  bizi bekleyen tehlikelerin en başında olacak.

  Manisa Valiliğinin ÇED raporu gerekli değildir şeklindeki iznine  karşı yürütmeyi durdurma kararı için bölge idare mahkemesine dava açtık. Mahkeme bu talebimizi reddedince tekrar dava açarak ÇED raporunun alınması yönünde talebimizi ilettik ve mahkemenin vereceği kararı bekliyoruz. Temennimiz  yüce mahkememiz burada mağdur olacak Alaşehirlilerin lehine karar versin”

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.