5.1’lik deprem büyük İstanbul depremini tetikler mi? Deprem uzmanı Ersoy açıkladı…
  • Alaşehir Post
  • Gündem
  • 5.1’lik deprem büyük İstanbul depremini tetikler mi? Deprem uzmanı Ersoy açıkladı…

  5.1’lik deprem büyük İstanbul depremini tetikler mi? Deprem uzmanı Ersoy açıkladı…

  ABONE OL
  4 Aralık 2023 12:32
  5.1’lik deprem büyük İstanbul depremini tetikler mi? Deprem uzmanı Ersoy açıkladı…
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Bursa’da meydana gelen 5.1’lik depremin büyük Marmara depremini tetikleyip tetiklemeyeceği araştırılıyor. Deprem Uzmanı Şükrü Ersoy ise 5.1’lik depremin, olası Marmara depremine etkisine ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. İşte Ersoy’un açıklamalarına ilişkin detaylar…

  Şükrü Ersoy Marmara depremi

  Merkez üssü Marmara Denizi Gemlik Körfezi olan saat 10.42’de, 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İstanbul ve çevre illerden de hissedildi.

   AFAD’dan depreme ilişkin yapılan son açıklamada “Marmara Denizi, Gemlik Körfezi’nde (Bursa Mudanya açıkları) meydana gelen 5.1 ve 4.5 büyüklüklerindeki depremler sonrasında an itibarıyla olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Ekiplerimiz teyakkuz halindedir. Etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.” denildi. 

  Deprem son dakika

  Prof. Dr. Şükrü Ersoy’un açıklaması şu şekilde;

  Geçmiş olsun. Çok önemli şekilde hissedilmiş deprem. Marmara Denizi o kadar küçük bir deniz değil batısında doğusunda depremin nerede olduğu önemli. Kuzey Anadolu Fayı’nın üzerine denk gelmeyen bir bölgede ise bu anlamda yorumlar daha farklı olabilir. Marmara’nın güney tarafındaki faylara ilişkin depremleri farklı değerlendirmek gerekir. 

  Kuzey Anadolu Fayının Marmara denizinin içinden geçen kuzey kolu üzerinde ise bu zon aktif bir zon burada gelecekte büyük bir deprem bekliyoruz. Güney’deki kollar üzerinde ise o daha farklı bir yorumlar getirir. Büyük Marmara depreminin üzerindeki fay zonları üzerinde olmadığını gösterir. 

  Kuzeyde beklediğimiz bir deprem değil. Büyük Marmara depreminin üzerine denk gelecek bir yer değil .Gemlik’ten geçen bir fay zonu daha var yine bu da Kuzey Anadolu Fayının kolları üzerinde. Büyük depremler üretebilir. Güneyde 1953 sanıyorum ve 1964 Manyas depremi var bunlar güney kolları üzerinde. 

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.