Alaşehir’den keşif! | Bilim dünyasını heyecanlandıran haber Celal Bayarlı hocalardan
  • Alaşehir Post
  • Genel
  • Alaşehir’den keşif! | Bilim dünyasını heyecanlandıran haber Celal Bayarlı hocalardan

  Alaşehir’den keşif! | Bilim dünyasını heyecanlandıran haber Celal Bayarlı hocalardan

  Manisa Celal Bayar Üniversitesi Alaşehir Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyeleri tarafından bir TUBİTAK Projesi hazırlanmıştı. Alaşehir'den keşif geldi. Bu proje Kapsamında Celal Bayar'da görev yapan öğretim üyeleri Sivas’ta yeni bir böcek türü keşfetti.

  ABONE OL
  6 Aralık 2023 12:24
  Alaşehir’den keşif! | Bilim dünyasını heyecanlandıran haber Celal Bayarlı hocalardan
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  “KÖR FARE GİBİ MEMELİ HAYVANLARIN YUVALARINDA BULDUK”

  Manisa Celal Bayar Üniversitesi Alaşehir Meslek Yüksek Okulu’nda görev yapan Prof. Dr. Sinan Anlaş ve Doç. Dr. Semih Örgel TÜBİTAK destekli bir proje çalışmada Sivas’ta araştırmalarına devam ediyorlardı. Alaşehir’den keşif geldi… Bu araştırmalar esnasında Sivas’ta yeni bir böcek türü keşfettiler. 2019 yılında Sivas, Yıldız Dağları’na yapılan bir arazi çalışması sırasında bulunan bu yeni tür bilim dünyasını heyecanlandırdı.

  Doç. Dr. Semih Örgel keşfin nerede gerçekleştiği ile ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Prof. Dr. Sinan Anlaş’ın yürütücülüğünde gerçekleşen 215Z080 Nolu ‘Orta Anadolu Bölgelerindeki Paederinae (Coleoptera: Staphylinidae) altfamilyası türleri üzerinde faunistik ve sistematik araştırmalar’ adlı TÜBİTAK projesi çerçevesinde Yıldız Dağları Kayak Merkezi civarında yaptığımız çalışmalarda bu böcek türünü Kör Fare gibi memeli hayvanların yuvalarında bulduk.

  Alaşehir'den keşif

  KEŞFEDİLEN BÖCEK TÜRÜNÜN ADI BELLİ OLDU

  Celal Bayar Üniversitesi’nde öğretim üyeleri tarafından yürütülen TÜBİTAK destekli projede keşfedilen yeni böcek türünün Türkiye’ye özgü olması nedeniyle bilim insanları tarafından Türkiye’ye özgü olduğu için “Türkiye’nin Medon’u” anlamına gelen Medon Turcicus ismi verildi.

  alasehir-tübitak

  İŞTE KEŞFEDİLEN BÖCEK TÜRÜNE DAİR GÖRÜNTÜLER

  KEŞFETTİĞİMİZ TÜR ŞİMDİYE KADAR BİLİNEN HİÇBİR TÜRE BENZEMİYOR

  Örgel keşif sürecini şu sözlerle anlattı: “Bu türü Türkiye ve çevre ülkelerde bulunan çeşitli türlerle karşılaştırdık. Bu çerçevede Avusturya’da Viyana, Fransa’da Paris ve Rusya’da St. Petersburg Tabiat Tarihi Müzelerini ziyaret ederek o müzelerde korunan çok sayıda türü inceledik. Yaptığımız incelemeler sonucunda Sivas’tan bulduğumuz türün şimdiye kadar bilinen hiçbir türe benzemediğini belirledik. Ardından bu yeni türü bilim dünyasına tanıtmak için bir makale hazırladık. Bu yeni tür aynı zamanda Ege Üniversitesi’nde Prof. Dr. Kerim Çiçek danışmanlığında yaptığım Doktora tezine de eklendi. Makalemiz ise ‘Journal of Insect Biodiversity’ adlı uluslararası bir dergide yayınlandı, böylece bu tür bilim camiasına tanıtılmış oldu. Bulduğumuz yeni tür çok nadir ve özel bir tür olduğundan bu böcek türü ile ilgili gelecekte moleküler çalışmalar da yapmayı planlıyoruz.”

  Medon Turcicus

  “PROJE KAPSAMINDA 20’DEN FAZLA YENİ TÜR KEŞFEDİLDİ”

  Alaşehir MYO’da bulunan Zooloji Müzesi sorumlusu ve aynı zamanda bu yeni türü keşfeden ekipte yer alan Prof. Dr. Sinan Anlaş ise, söz konusu TÜBİTAK projesi kapsamında İç Anadolu Bölgesi’nde 20’den fazla yeni tür keşfedildiğini ve bunların önemli bir kısmının çeşitli uluslararası ve prestijli dergilerde yayınlandığını belirtti.

  Bu türlerin ise hemen hemen tamamının avcı yani yararlı türler olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Sinan Anlaş, Alaşehir Zooloji Müzesi ile ilgili olarak da şunları söyledi:

  Medon-Turcicus

  “Üniversitemiz bünyesinde kurulmuş olan Alaşehir Zooloji Müzesi uluslar arası tescilli bir müze olup daha çok böcek örnekleri bulundurmaktadır. Bu çerçevede onlarcası yeni tür olmak üzere binlerce böcek türü sergilenmektedir. Bunların içinde en dikkat çekenler ise yurt dışından getirdiğimiz çok çeşitli renklere sahip kelebekler ve büyük boyuttaki kınkanatlılardır. Zaman zaman Alaşehir’de bulunan okulların ziyaret ettiği ve çeşitli bilim şenliklerinde sergilenen koleksiyon Türkiye’de bulunmayan gösterişli türleri ihtiva ettiğinden çocuk ve gençler tarafından ilgiyle gezilmektedir”

  ALASEHİr-TUBİTAK-PROJE

  Prof. Dr. Sinan Anlaş, son olarak kurdukları müze ve gerçekleştirdikleri sergilerin önemini vurgulayarak, “Ülkemiz ve tüm dünya özellikle son birkaç yıldır küresel iklim değişikliği ile birlikte büyük bir biyoçeşitlilik krizi ile karşı karşıya bulunmaktadır. Her geçen yıl binlerce canlının nesli tükenmektedir. Bizim amacımız geleceğin büyükleri şimdinin öğrencilerine biyoçeşitliliğin önemini anlatmak, bunun için de yaptığımız sergilerin önemi çok büyük” sözlerini tamamladı.

  Alaşehir Meslek Yüksek Okulu’nda Yüksek Lisans yapan Ganalı ve Haitili öğrenciler de Alaşehir MYO Böcek Müzesi’nde çalışmalar yaparken, böcek müzesinin zengin olduğunu ve buradan daha çok bilgi sahibi olacaklarını dile getirdi. Alaşehir Zooloji Müzesi’nin randevu alınarak ziyaret edilebileceği bildirildi.

  ALASEHİRTUBİTAK-PROJE

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.