Alaşehir’de deve güreşi şenliği | 4. Yörük Türkmen Şenliği düzenledi

  Alaşehir’de deve güreşi şenliği | 4. Yörük Türkmen Şenliği düzenledi

  Manisa'nın Alaşehir ilçesinde Yörük kültürüne ait deve güreşini barındıran şenlik düzenlendi. Alaşehir Belediyesi tarafından 4.sü gerçekleştirilen Yörük Türkmen Şenliği Cumhuriyet Parkı Arenası sahasında düzenlendi.

  ABONE OL
  11 Aralık 2023 11:31
  Alaşehir’de deve güreşi şenliği | 4. Yörük Türkmen Şenliği düzenledi
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  120 Deve Mücadele Etti

  Manisa’nın Alaşehir Belediyesi tarafından deve güreşini barındıran şenlik devam ettiriliyor. Yörük kültürünün yaşatılması amacıyla düzenlenen 4. Alaşehir Yörük Türkmen Şenliğinde Manisa’dan ve çevre illerden gelen 120 deve kıyasıya mücadele etti. 

  Manisa’nın Alaşehir Belediyesi Cumhuriyet Parkı Arenası sahasında, 4. Yörük Türkmen Şenliğini düzenledi. Yörük kültüründe önemli bir yer tutan deve güreşlerinin yaşatılması için her yıl düzenlenen şenliğe Alaşehir’in dışında çevre il ve ilçelerden de misafirler geldi.

  DEVE GÜREŞİ

  Gelen davetliler mangallarıyla ızgara, semaverleriyle çay yaparak gönüllerince eğlenirlerken, deve sucuğu, esnaflar kurdukları stantlarda satış yaptılar. Festivalde Manisa ve çevre illerden gelen 120 deve kıyasıya mücadele etti. 

  Başkan Öküzcüoğlu’ndan Zeybek Performansı

  Güreş alanında misafirleri karşılayan Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu ile Karşıyala Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ve Yörük kültürüne destek veren Denizlili Hanımağa mahlaslı Zekiye Demirtaş vatandaşları karşılayarak zeybek oyunu oynadılar. 

  DEVE GÜREŞİ

  Başkan Öküzcüoğlu Kupaları Sahiplerine Dağıttı

  Alaşehir Cumhuriyet Parkı Arenası Sahası’nda gerçeleşen 4. Alaşehir Yörük Türkmen Şenliğinde güreş ağalığını Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu yaptı.

  Güreş ağalığı yapan Öküzcüoğlu etkinlikte dereceye giren deve sahiplerine kupalarını dağıttı. 

  DEVE GÜREŞİ

  “Bu kültürü yaşatmak istiyoruz” 

  Festivalde konuşan Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, Yörük kültürünü yaşatmak istediklerini belirterek şunları ekledi: “Yörük Türkmen deyince akla Alaşehir’in köyleri gelir, Ege gelir, Osmanlı’nın kurucuları gelir, Horasan‘dan yürüye yürüye gelen atalarımız gelir. Benim de bir yanım yürük ve Yörüklüğümle hep gurur duydum. Çünkü en büyük Türk, en büyük Türk Yörük, Sarı saçlı mavi gözlü Mustafa Kemal Atatürk.”

  Geleneklere ve geleneklerin yaşatılmasının önemine vurgu yapan Öküzcüoğlu; “Milletleri millet yapan gelenekleridir, görenekleridir. İşte bugün burada yaptığımız Yörük Türkmen Şenliği de bizim geçmişten gelen geleneğimiz, kültürümüzdür. Biz de bu kültürü yaşatmak için buradayız. Bu şenlikleri düzenliyoruz. Gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz.” dedi.

  DEVE GÜREŞİ

  Başkan sözlerine şöyle devam etti: “Tabi ki doğaya, insana, hayvana ve çevreye saygılı bir yaklaşımı hep beraber ön planda tutuyoruz. Buradaki develerimizin ağızlarında ağız bağlıkları var ve birbirlerine zarar vermiyorlar. İp bağlayıcılar ayırıcılar var. Onlara zarar vermesini engelliyorlar. Onun için dördüncüsünü yapıyoruz. Bundan önce yaptığımız üç tanesinde de develerimiz hiç zarar görmediler. Bugün de görmediler. Ve hiçbir zaman görmeyecekler”. 

  DEVE GÜREŞİ

  Güreş ağalığını kimseye kaptırmadığını belirten Başkan Öküzcüoğlu, “Bu yıl 4.sünü düzenlediğimiz geleneksel Yörük Türkmen şenliğinde, bu sene ağalığı kimseye kaptırmadım ve ağalık ve belediye başkanlığı için iki tane güreş düzenlendi. Gayet başarılı güreşler çıkardılar. Kültür şenliğine katkı sağlayan başta komite üyelerimiz Kenan Öztürk ve Burak Gelin, Mehmet Yeşilyurt olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Güreşleri izlemeye gelen tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum güzel bir şenlik oldu bu yörük Türkmen şenliğe geleneksel hale getirdik en büyük Yörük Mustafa Kemal Atatürk” dedi. 

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.