Manisa Gezilecek Tarihi Yerler: En İyi 13 Yer Önerisi!

  Manisa Gezilecek Tarihi Yerler: En İyi 13 Yer Önerisi!

  ABONE OL
  19 Aralık 2023 00:11
  Manisa Gezilecek Tarihi Yerler: En İyi 13 Yer Önerisi!
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Manisa’da gezilecek yerler denildiğinde tarihi ve turistik çok fazla yer önerisi verilebilir. Manisa gezilecek tarihi yerler bakımından oldukça zengin bir şehir… Bu bakımdan Manisa ziyaretiniz öncesinde tarihi yerler listemize mutlaka göz atın!

  Manisa’da gezilecek tarihi yerler genel olarak antik kent, müze, doğal güzellikler ve camii gibi yapılardan oluşuyor. İzmir, Aydın, Denizli gibi yakın şehirlerde olanlar tarafından da merak edilen bu yerler, mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler olarak ifade ediliyor. Manisa tarihi yerleri ve doğal güzellikleri sizlerle…

  Manisa Gezilecek Tarihi Yerler

  Eski medeniyetlerin ve devletlerin en gözde yerlerinden birisi olmuş Manisa’da gezilecek tarihi yerler oldukça fazladır. Manisa gezilecek tarihi yerler listesinde antik kentten müzeye kadar pek çok seçeneği sizlere sunuyoruz. Hafta sonu gezilerinizde, şehirde yapacağınız tüm aktivitelerde bu yerleri ziyaret edebilir, kültürel olarak önemli bir etkinlik gerçekleştirebilirsiniz.

  Manisa gezilecek tarihi yerler listemiz şu şekildedir:

  1. Aigai Antik Kenti
  2. Manisa Müzesi
  3. Ağlayan Kaya
  4. Manisa Muradiye Camii
  5. Manisa Yeni Han
  6. Manisa Kalesi
  7. Sidas Antik Kenti

  O halde Manisa’daki tarihi yerleri daha yakından incelemeye başlayalım!

  1- Aigai Antik Kenti

  Manisa'da Gezilecek Tarihi Yerler
  Manisa’da Gezilecek Tarihi Yerler

  Listemizin ilk sırasında Aigai Antik Kenti bulunuyor. Manisa’nın Yunusemre ilçesi sınırları içerisinde yer alan antik kent, şehrin en eski antik kentlerinden birisi olarak tanımlanıyor. İl merkezine sadece 45 km uzaklıkta olması, bölge halkının etkinliklerinde ilk olarak burayı tercih etmesini sağlıyor. Bu anlamda Manisa gezilecek tarihi yerlerin gözdesi olarak ifade edilebilir.

  Heredot’un eserlerine konu olmuş Aigai antik kenti içerisinde mutlaka görmek isteyeceğiniz bir antik tiyatro, tapınaklar ve stadyum bulunmakta… Bölgenin Roma İmparatorluğu’nda önemli bir yer olduğu ifade ediliyor. Antik kentin büyük bir bölümü harabeye dönmüş olsa da hala ziyaretçilere açık ve aktif bir şekilde hizmet veriyor.

  2- Manisa Müzesi

  Manisa’nın tarihi ve turistik yerlerine bir yenisini ekleyelim: Manisa Müzesi… Müze, şehrin merkezinde gezip görebileceğiniz en etkili yerlerden birisidir. Şehrin kültürel ve tarihi zenginlik öğelerine yakından tanıklık edebileceğiniz Manisa Müzesi’nde arkeolojik eserler yoğun olarak yer alıyor. Lidya, Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerindeki pek çok eseri burada görebiliyorsunuz.

  Günlük eşyalardan savaş belgelerine kadar birçok materyali burada inceleyebilirsiniz. Haftanın her günü 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaretçilerine açıktır. Manisa gezilecek tarihi yerler listesine mutlaka eklemelisiniz.

  Öneri haber: Alaşehir’den Manisa’ya Tren Saatleri

  3- Ağlayan Kaya

  Manisa tarihi yerleri ve doğal güzellikleri incelemesinde önemli tarihi yapılardan birisi olarak Ağlayan Kaya’yı da sayabiliriz. İl merkezine çok yakın olarak konuşlanmış bu yer, mitolojik bakımdan önemli sayılan bir eseri tanımlamaktadır. Tarih içerisinde Zeus’un Niobe’yi sürekli ağladığı için kayaya dönüştürmesi mitine dayanan bu yer, oldukça anlamlı özellikler sergiliyor.

  Manisa gezilecek tarihi yerler listesinde Ağlayan Kaya’yı haftanın her günü dilediğiniz her saat ziyaret edebileceğinizi belirtelim.

  4- Manisa Muradiye Camii

  Manisa Muradiye Camii
  Manisa Muradiye Camii

  Manisa gezilecek tarihi yerlere Muradiye Camii’ni de ekleyebiliriz. Saruhan Mahallesi sınırlarında yer alan camii, Mimar Sinan’ın imzasını taşıyor. Osmanlı döneminde 3. Murat adına inşa edilen caminin tam olarak Osmanlı mimarisini yansıttığını söyleyebiliriz.

  Fildişi yapıları ise camiinin en önemli özellikleri arasında yer alıyor. İbadete açık konumda olan Muradiye Camii’nin bir kısmı müze faaliyeti göstermektedir. Yapı içerisinde aynı zamanda bir adet kütüphane bulunmaktadır.

  5- Manisa Yeni Han

  Manisa’da gezilecek yerler arıyorsanız ve tarihi bir yer olsun istiyorsanız, Yeni Han’ı mutlaka ziyaret edin. İlgili yapının tam olarak hangi tarihte inşa edildiği bilinmese de günümüze kadar gelmesini 2001 yılındaki kapsamlı restorasyona borçludur.

  Genel olarak antika değerli eşyalar, yöresel ürünlerin satışı gibi yapı ve faaliyetlerin bulunduğu yerde, haftanın her günü hizmet verilmektedir. Manisa’nın tarihi ve turistik yerleri bakımından önemli özellikler gösteriyor.

  6- Manisa Kalesi

  Manisa gezilecek tarihi yerler listesine Manisa Kalesi’ni eklemesek olmazdı… Spil Dağı’na çok yakın bir yerde olan kalenin hangi dönemde yapıldığı bilinmiyor. Yapılan araştırmalara göre İznik İmparatoru olan 3. İoannis tarafından yaptırıldığı düşünülüyor. Bizans mimarisi meraklıları için eşsiz öğelerin olduğunu söyleyebiliriz.

  7- Sidas Antik Kenti

  Sidas Antik Kenti
  Sidas Antik Kenti

  Son olarak Manisa’da gezilecek tarihi yerlere Sidas Antik Kenti’ni de ekleyebiliriz. Sidas Antik Kenti, Lidyalıların önemli kentleri arasında yer alıyor. Bölgenin doğal güzelliklerle çevrili olması ise ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaktadır.

  Kent içerisinde hiçbir kazı çalışmasının yapılmadığını ve tiyatro, kuyu, mağara, silahlık, hükümet binası gibi pek çok yapının hala görülebildiğini söyleyelim. Definecilik faaliyetleri nedeniyle tahrip edilse de günümüzde ziyaretçilere açık bir şekilde hizmet verilmektedir.

  İlginizi çekebilir: Manisa’nın En Meşhur Yemekleri

  Manisa’daki Tarihi Yerler

  Manisa gezilecek tarihi yerleri sizler için inceledik. Listenin elbette 7 öneriyle sonlandırılması imkânsız… Manisa’da gezilecek tarihi yerler çok fazla ve keşfedilmemiş birçok yapının da olduğunu söyleyebiliriz. Manisa’daki tarihi yerler listenize aşağıdaki yapıları ve yerleri de ekleyebilirsiniz:

  1. Bintepe Tümülüsleri
  2. Manisa Ulu Camii ve Medresesi
  3. Tarihi Kula Evleri
  4. Manisa Hatuniye Camii
  5. İvaz Paşa Camii
  6. Philadelphia Siesean Kilisesi

  Manisa gezilecek tarihi yerler ile ilgili deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz? Yorumlar sekmesinden görüşlerinizi belirtin, hemen yayınlayalım!

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.