DOLAR

32,5012

0.16%
EURO

34,8133

0.22%
ALTIN(gr)

2.488,10

1,06%
BİST 100

9565.69

1,06%
  Sorgum otu Alaşehir’de yetiştirilmeye başlandı | Çiftçilere hibe desteği sunulacak
  • Alaşehir Post
  • Ekonomi
  • Sorgum otu Alaşehir’de yetiştirilmeye başlandı | Çiftçilere hibe desteği sunulacak

  Sorgum otu Alaşehir’de yetiştirilmeye başlandı | Çiftçilere hibe desteği sunulacak

  ABONE OL
  3 Nisan 2024 13:17
  Sorgum otu Alaşehir’de yetiştirilmeye başlandı | Çiftçilere hibe desteği sunulacak
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Alaşehirli çiftçi Yaşar Moray sordum otu melezi üretiminin yaygınlaştırılması projesi kapsamında yüzde 25 çiftçi katkısıyla tohumlarını teslim aldı.

  Müdürlüğe başvuracaklar

  Proje hakkında bilgi veren Alaşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Musa Akkaynak “TAKEP kapsamında yüzde 75 hibeli yem bitkisi Sorgum Sudan Otu tohumu dağıtılmaya başladı. Projeden faydalanmak isteyen yetiştiricilerimizin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüze baş vuruda bulunmaları gerekir.

  Sorgum Sudan otu melezi yeşil ve kuru ot, silo yemi amacıyla yetiştirilir. Kurağa ve sıcağa dayanıklıdır. Yeşil ot verimi kuruda 3 ton, suluda 6-7 tondur. Besin değeri zengin, yüksek verimli ve süt verimi için önemli bileşenler içeren bir yem bitkisidir. Süt sığırlarının beslenmesinde kullanılabilir ve büyük fayda sağlamaktadır” dedi.

  Hayvanlar doğal beslenecek

  Kendi hayvanları için yem bitkileri ürettiğini belirten çiftçi Yaşar Moray, “Kendi hayvanlarım için kendi yem bitkileri üretiyorum. Hayvanlarımızı doğal olarak besleyip herhangi bir katkı maddesi kullanmadan, yetiştirip doğal et üretimi yapıyoruz. Arpa, mısır silajı, kuru ot ihtiyacımızı kendim yetiştirip kendim karşılıyorum.

  Ekimler başladı

  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında verilen destekten faydalanarak, Ilgın Mahallesi’nde bulunan arazilerime Sorgum Sudan otu tohumunu aldım. Kendi arazime ekip yetiştirerek hayvanlarımı daha doğal olarak besleyeceğim.

  Arazisi ve imkanı olan çiftçilerimizin bu devlet desteğinden yararlanarak daha doğal ve daha ekonomik ürün elde etmelerini öneriyorum” dedi.

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.