DOLAR

32,3607

0.17%
EURO

34,4602

-0.71%
ALTIN(gr)

2.437,27

-0,95%
BİST 100

9814.19

-0,95%
  Grafiker Maaşları 2024: Önlisans – Lisans Grafik Tasarım Maaşı

  Grafiker Maaşları 2024: Önlisans – Lisans Grafik Tasarım Maaşı

  ABONE OL
  6 Ocak 2024 20:07
  Grafiker Maaşları 2024: Önlisans – Lisans Grafik Tasarım Maaşı
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Grafikerlik, günümüzde dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte en saygın meslek olma yolunda ilerliyor. Grafik tasarım maaşı, kişilerin mesleki deneyimlerine bağlı olarak değişiklik gösterse de genel anlamda çok iyi seviyededir diyebiliriz. Grafiker maaşları 2024 bilgilerini özel ve kamu sektörü için inceledik.

  Devlette grafiker maaşı, genel olarak çalışan kişilerin mezuniyet derecesine göre değişirken özel sektörde daha çok deneyim süresinin maaşlar üzerinde etkili olduğu söylenebilir. Grafikerlik maaşları, kişilerin mesleki uzmanlık derecesine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle grafik tasarım uzmanı maaşı için ayrı bir değerlendirme yaptık. İşte detaylar…

  Grafiker Maaşı Ne Kadar Oldu?

  Grafik tasarım bölümü maaşı bakımından çalışan kesime çok iyi avantajlar sunmaktadır. 2024 yılının gelmesiyle birlikte devlet ve özel sektör için maaşlara zam yapıldı! Yeni zamlı listeyi grafiker maaşları açısından değerlendireceğiz.

  Grafiker maaşı 2024 yılında da önceki yıllara benzer şekilde personelin mesleki becerisi, deneyim süresi, çalıştığı şirket politikaları ve diğer faktörlere göre belirlenmektedir. 2 yıllık ve 4 yıllık bölümleri bulunan grafik tasarım için birçok kişi, kariyer seçme noktasında araştırmalar yapıyor. Güncel maaşları şimdi inceleyin…

  Grafiker Maaşları 2024: Devlet – Özel Sektör

  Grafiker Maaşı
  Grafiker Maaşı

  Grafiker tasarım maaşı, ilgili kadrolarda çalışacak kişilerin eğitim düzeyinden çalışma süresine kadar birçok faktöre göre belirlenir. Devlet kurumlarında çalışan grafikerler genellikle kıdem ve derece durumuna göre maaş almaktadır. Özel sektörde grafiker maaşı ise ağırlıklı olarak deneyime bağlı bir şekilde belirleniyor.

  Grafiker maaşları 2024 yılında tüm alternatif sektörler için aşağıdaki gibidir:

  SektörMaaş
  Devlette Grafiker Maaşları33.500 TL – 36.000 TL
  Özelde Grafik Tasarım Maaşı17.002 TL – 30.000 TL
  2 Yıllık Grafiker Maaşı17.002 TL – 30.000 TL
  4 Yıllık Grafikerlik Maaşları20.000 TL – 35.000 TL
  Grafik Tasarım Uzmanı Maaşı25.000 TL – 50.000 TL
  Grafiker maaşı ne kadar?

  2 yıllık grafik tasarım maaşları dahil tüm seçenekler için güncel maaş bilgileri bu şekildedir. Önlisans grafik tasarım bölümü mezunları, lisans derecesi almış kişilere göre daha düşük maaş alabilir. Ancak özel sektörde daha çok mesleki becerilere bakıldığından dolayı kullandığınız yazılım ve program bilgisi dahilinde uzmanlaştığınızda daha yüksek maaşlar alabilirsiniz.

  Grafiker maaşları verilerini daha detaylı ve kapsamlı bir şekilde inceleyelim…

  Öneri içerik: Kuran Kursu Hocası Maaşı

  1- Devlette Grafiker Maaşları

  Grafikerlik, özel sektör ağırlıklı olarak yapabileceğiniz bir meslek olsa da kamu kurumlarında da grafiker olarak çalışan kişiler mevcuttur. Ancak devlete grafiker atamalarının çok düşük düzeyde olduğunu söyleyelim. Devlette grafiker maaşları ise genelde en düşük memur maaşı düzeyinde başlar.

  Devlette grafiker maaşı ortalama olarak şu şekildedir:

  • Kamu kurumlarında çalışan grafikerler 33.500 TL – 36.000 TL arasında maaş almaktadır.

  2- Özelde Grafik Tasarım Maaşı

  2 Yıllık 4 Yıllık Grafiker Maaşları
  2 Yıllık 4 Yıllık Grafiker Maaşları

  Grafik tasarım bölümü maaşı, genel anlamda özel sektör için geçerlidir. Çünkü ilgili bölümde özel sektör çalışanlarının daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Dijital ajanslar başta olmak üzere pek çok şirkette grafiker olarak göreve başlayabiliyorsunuz.

  Özelde grafiker maaşları yapılan son zamlarla birlikte şu şekildedir:

  • Grafiker maaşı özel sektör için ortalama olarak 17.002 TL – 30.000 TL arasında değişmektedir.

  3- 2 & 4 Yıllık Grafiker Maaşları

  Grafik tasarım bölümü ülkemizde 2 yıllık ve 4 yıllık olmak üzere iki farklı alanda okutulmaktadır. Meslek yüksek okulları bünyesinde 2 yıllık eğitim verilirken, güzel sanatlar fakültesi bünyesinde ise lisans derecesine sahip 4 yıllık eğitim verilmektedir. Doğal olarak 2 ve 4 yıllık grafiker maaşı arasında farklılıklar oluşabiliyor.

  • 2 yıllık grafik tasarım maaşları, genelde asgari ücret düzeyi olan 17.002 TL ile başlar. Daha sonra mesleki becerilerin geliştirilmesiyle birlikte 30.000 TL’ye kadar çıkabilir.
  • 4 yıllık grafik tasarım bölümü maaşları ise başlangıç düzeyinde 20.000 TL civarındadır. Mesleki becerilerinizi geliştirdiğinizde mezuniyet derecenize bağlı olarak maaşlar 35.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

  4- Grafik Tasarım Uzmanı Maaşları

  Grafiker maaşları söz konusu olduğunda tasarım uzmanlarına da değinmek gerekir. Genelde 4 yıllık fakülte mezunları, iyi bir mesleki beceriye sahip olarak ve sonrasında deneyim süresine bağlı olarak grafik tasarım uzmanı unvanıyla çalışabiliyorlar. Grafik tasarım uzmanı maaşı ise şu şekildedir:

  • Grafik tasarım uzmanları ortalama olarak 25.000 TL ­– 45.000 TL arasında maaş almaktadır.

  İlginizi çekebilir: Radyoloji Uzmanı Maaşı

  BONUS: Grafiker Nasıl Olunur?

  Grafik Tasarım Bölümü Maaşları
  Grafik Tasarım Bölümü Maaşları

  Grafiker maaşlarını inceledik. Son olarak meslek bünyesinde nasıl grafiker olabileceğinizi aktaralım. Grafiker nasıl olunur? İşte yanıtı:

  • Grafiker olabilmek için iki farklı yol bulunmaktadır.
  • Bunlardan ilki 2 ya da 4 yıllık grafik tasarım bölümünü kazanıp mezun olmaktır. Diplomayı aldığınızda hem kamu hem de özel sektör için başvurularda bulunabiliyorsunuz.
  • Ek olarak farklı bir bölümde okusanız dahi grafik tasarım programları üzerinde eğitim alarak bu alanda çalışabiliyorsunuz. İyi bir yazılım bilgisiyle özel sektörde iş bulabilirsiniz. Ancak diplomanız olmayacağı için kamu kurumlarında çalışmanız imkânsızdır.

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.