DOLAR

32,5115

0.19%
EURO

34,8422

0.32%
ALTIN(gr)

2.490,36

1,15%
BİST 100

9548.94

1,15%
  Futbol Hakemi Maaşları 2024: Süper Lig Hakem Ücretleri

  Futbol Hakemi Maaşları 2024: Süper Lig Hakem Ücretleri

  ABONE OL
  5 Ocak 2024 23:03
  Futbol Hakemi Maaşları 2024: Süper Lig Hakem Ücretleri
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Hakemlik, özellikle futbol tutkunu kişilerin mutlaka aklına gelen, araştırdıkları mesleklerden birisidir. Futbol hakemliği maaşları bakımından da yüksek derecede avantajlar sağlamaktadır. Peki, futbol hakemi maaşları 2024’te ne kadar oldu? En yeni güncel bilgileri sizlere derledik.

  Türkiye Futbol Federasyonu tarafından belirlenen futbol hakemi maaşı, esasında maç başına ücret şeklinde ödenmektedir. Maç başına hakem maaşları ise görev yapılan müsabaka kategorisi, kişisel mesleki beceriler ve deneyim süresi gibi farklı faktörlere göre belirlenmektedir. O halde Süper Lig hakem ücretleri dahil tüm bilgileri inceleyelim…

  Futbol Hakemi Maaşı ve Ücretleri

  Türkiye’de futbol müsabakalarının düzenlendiği BAL ligi, 2. Lig, 1. Lig, Süper Lig gibi farklı kategorilere göre futbol hakemi maaşları değişiklik gösterir. Hakemler ise C klasmanı, B klasmanı, A klasmanı ve Süper Lig klasmanı gibi farklı kategorilerde gelişerek en iyi maaş düzeyine ulaşabiliyorlar. Peki, TFF tarafından belirlenen futbol hakemi ücretleri ne kadar oldu?

  Bu konuda güncel zamlı ücretlerin henüz belirlenmediğini söyleyebiliriz. Yıl içerisinde TFF, enflasyon ve diğer ekonomik gelişmelere göre ücretleri iyileştirmektedir. Ancak futbol hakemi maaşı için henüz bir gelişme bulunmuyor. Detayları takip ediyoruz ve güncel bilgileri sunacağız.

  Futbol Hakemi Maaşları: Güncel Maç Başına Ücretler

  Futbol Hakemi Maaşı
  Futbol Hakemi Maaşı

  Futbol hakemliği maaşları, maç başına ücret şeklinde hakemlere ödenmektedir. Belirlenen ücretler Süper Lig müsabakaları için en yüksek nitelikte iken BAL ligi için en düşük konumdadır. Bu nedenle futbol hakemi maaşının birçok faktöre göre değiştiğini söyleyebiliriz.

  Futbol hakemi maaşları 2024 yılı için henüz belirlenmese de güncel olarak aşağıdaki gibidir:

  LigMaç Başına ÜcretMaaş
  VAR Futbol Hakemi Maaşları15.000 TL60.000 TL
  Maç Başına Hakem Ücretleri (Süper Lig)30.000 TL120.000 TL
  Süper Lig Hakem Maaşları30.000 TL120.000 TL
  1. Lig Futbol Hakemi Maaşı15.000 TL60.000 TL
  Futbol hakemlerinin maaşı ne kadar?

  Güncel hakem maaşları bu şekildedir. Birçok kişi hakem maaşı kaç para diye sorsa da henüz 2024 yılı rakamları açıklanmadığından dolayı 2023 güncel rakamlarını sunduk. Konuyla ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ve en güncel haliyle yeni ücretleri yansıtacağız.

  İlginizi çekebilir: Aselsan Mühendis Maaşı

  1- Süper Lig Hakem Ücretleri

  Süper Lig hakem ücretleri, ilgili meslek grubunun en yüksek maaşa ulaştıkları ücret tablosunu ifade etmektedir. Futbol hakemi maaşları açısından Süper Lig müsabakalarını yöneten hakemlerin çok iyi kazançlar elde ettiği söylenebilir.

  Diğer müsabakalarda görev alan hakemlerde olduğu gibi, Süper Lig hakemleri de maç başına ücret almaktadır. Süper Lig hakemlerinin maç başına aldığı ücret ise aşağıdaki gibidir:

  • Süper Lig futbol hakemi maaşları ortalama olarak 120.000 TL’dir. Ayda 4 müsabaka yöneten hakemin maaşı üzerinden hesaplanmıştır.
  • Maç başına Süper Lig hakem ücretleri ise 30.000 TL’dir.

  2- Diğer Ligler İçin Futbol Hakemi Maaşları

  Futbol Hakemliği Maaşları
  Futbol Hakemliği Maaşları

  Futbol hakemi maaşları diğer ligler için daha düşüktür. Özellikle BAL liginde müsabaka başına hakemler 350 TL civarında para kazanırlar. Ancak 1.lig hakem maaşları daha iyi düzeydedir.

  1. lig futbol hakemi maaşı ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

  • TFF 1. Lig müsabakalarını yöneten hakemler maç başına 15.000 TL almaktadır.

  3- Maç Başına Hakem Ücretleri

  Futbol Hakemleri Ne Kadar Kazanıyor?
  Futbol Hakemleri Ne Kadar Kazanıyor?

  Futbol hakemi maaşları 2024 yılında da maç başı ücretlere göre belirlenecektir. Maç başına alınan ücretler en yüksek Süper Lig’te alınırken en düşük BAL liginde alınmaktadır. TFF tarafından belirlenen güncel ücret tarifesi ise aşağıdaki gibidir:

  • Süper Lig: 30.000 TL
  • 1. Lig: 15.000 TL
  • Süper Lig Diğer Hakemler: 9.000 TL – 13.200 TL
  • VAR Hakemleri: 7.500 TL – 15.000 TL

  Öneri içerik: Müzik Öğretmeni Maaşları

  EK BİLGİ: Futbol Hakemi Nasıl Olunur?

  Futbol hakemi maaşları için güncel bilgileri paylaştıktan sonra şu soruyu yanıtlayalım: Futbol hakemi nasıl olunur? Bu konuya dair atacağınız adımlar şu şekildedir:

  • Futbol hakemi olabilmek için öncelikle en az lise mezunu olmanız gerekiyor.
  • Hakem olmak isteyen adayların 30 yaşını aşmamış olması ise aranan bir diğer şarttır.
  • Ayrıca “Futbol Hakemliği Sertifika Programını” başarıyla tamamlamış olmak gerekiyor.
  • Sonraki aşamalarda Yazılı Sınav ve Atletik Testi için başarı elde etmeniz gerekir.
  • Tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra başvurunuz doğrultusunda İl Hakem Kurulu’na ilgili belgeleri teslim etmelisiniz.

  Futbol hakemi olmak için gerekli şartlar bu şekildedir. Konuyla ilgili soru, görüş ve önerileriniz için YORUMLAR bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.