DOLAR

32,3607

0.17%
EURO

34,4602

-0.71%
ALTIN(gr)

2.437,27

-0,95%
BİST 100

9814.19

-0,95%
  Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024: Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

  Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024: Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

  ABONE OL
  4 Şubat 2024 15:14
  Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024: Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Orman muhafaza memurluğu, OGM’ye bağlı olarak görev yapılan ve ormanların korunmasına yönelik icra edilen bir meslektir. Sözleşmeli ve kadrolu olarak iki farklı şekilde bu işi yapabiliyorsunuz. Orman muhafaza memuru maaşı 2024 bilgileri ise çokça merak ediliyor.

  Orman muhafaza memuru maaşları, görev yapılan kademe ve derece, deneyim süresi, ek tazminatlar ve diğer faktörlere göre değişiklik gösterir. 2 yıllık ormancılık maaşları ile aynı şeyi ifade etse de lisans mezunları daha yüksek maaş alabilir.

  Ayrıca sözleşmeli personellerin maaşı da farklı kriterlere göre belirleniyor. O halde orman muhafaza memuru nedir, ne iş yapar? Güncel bilgileri sunalım…

  Orman Muhafaza Memuru Nedir? Ne İş Yapar?

  Orman Muhafaza Memuru Maaşları
  Orman Muhafaza Memuru Maaşları

  Orman muhafaza memuru maaşına dair güncel bilgileri sunmadan önce sizlere meslek hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Orman muhafaza memurluğu, günümüzde zorlu çalışma şartlarına sahip, ancak iyi düzeyde gelir sağlayan meslekler arasında gösteriliyor.

  Orman muhafaza memuru, Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren, temel olarak ülkenin kritik öneme sahip tüm ormanlarını korumakla görevli personellerdir. Sadece bitkisel canlılığı değil, ormanlardaki tüm canlı yaşamı korumak asli görevleridir. Orman muhafaza memuru ne iş yapar? Detaylı olarak aktaralım:

  • İlgili görevlilerin temel sorumluluğu kanun ve yönetmeliklerde belirlenen görevleri yerine getirmektir.
  • Ormanların korunması başta olmak üzere ilgili bölgelerde karşılaşılabilecek olası sorunların önüne geçmek, sorunlara müdahale etmek ve ortadan kaldırılmasını sağlamak görevler arasındadır.
  • Ormanlar açısından zararlı olabilecek kişi ya da canlıları engellemek de görevler arasında yer alır.
  • Ek olarak orman ürünlerini korumak amacıyla bir dizi faaliyette bulunurlar.

  Görev ve sorumlulukları temel olarak bu şekilde açıklayabiliriz. Şimdi sözleşmeli ve kadrolu orman muhafaza memuru maaşı için güncel bilgilere geçelim.

  Öneri içerik: Aselsan Mühendis Maaşları

  Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024: Ne Kadar? Sözleşmeli – Kadrolu

  Orman muhafaza memurluğu maaş olarak 657 sayılı Kanun’a tâbidir. Bu bakımdan ilgili kanunda belirlenen kıstaslara göre orman muhafaza memuru maaşları 2024 yılında değişiklik göstermektedir. Ayrıca 2024 yılı için zam oranları henüz belirlenmese de en düşük memur maaşından yüksek bir miktar kazandıklarını söyleyebiliriz.

  Orman muhafaza memuru maaşı 2024 yılında yapılan zamlar sonrasında aşağıdaki gibi gerçekleşmiştir:

  KadroMaaş
  Kadrolu Orman Muhafaza Maaşları (Göreve Yeni Başlayan)33.000 TL
  Deneyimli Orman Muhafaza Memuru Maaşları35.000 TL
  2 Yıllık Ormancılık Maaşları32.500 TL
  Sözleşmeli Orman Muhafaza Memuru Maaşı17.002 TL – 22.500 TL
  Orman muhafaza memuru ne kadar maaş alır?

  Sözleşmeli personeller, kadrolu personellere göre daha düşük maaş alırlar. Göreve yeni başlayan orman muhafaza memuru maaşı ise ortalama olarak 33.000 TL civarındadır. Deneyim kazandıkça artan kademe ve derece göre maaşlarda da artış gözlenir.

  1- Sözleşmeli Ormancı Maaşları

  Sözleşmeli Orman Muhafaza Memurluğu Maaşları
  Sözleşmeli Orman Muhafaza Memurluğu Maaşları

  Orman muhafaza memuru olmak için en önemli alternatiflerinizden birisi sözleşmeli personel olmaktır. OGM tarafından belirlenen sözleşmeli orman muhafaza memuru şartlarını taşıdığınızda başvurularınızı yapabilirsiniz. Ek olarak sözlü mülakat vb. süreçlere tâbi tutulabilirsiniz.

  Sözleşmeli orman muhafaza memurlarının kazancı güncel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Orman muhafaza memuru maaşı sözleşmeli personeller için ortalama olarak 17.002 TL ile 22.500 TL arasında değişmektedir.

  Öneri içerik: Matematik Öğretmeni Maaşı

  2- Kadrolu Orman Muhafaza Memuru Maaşları

  Kadrolu personel olmak için ise KPSS puanı alarak atamanızın gerçekleşmesi gerekir. Orman muhafaza memurluğu KPSS taban puanı olarak 70 belirlense de, gerçekleşen puanlar her zaman 80’in üstündedir. Yani ilgili puan türünden en az 80 puan almanız, atama şansınızı artıracaktır.

  Kadrolu orman muhafaza memurlarının maaşı zamlar sonrasında güncel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Kadrolu orman muhafaza memuru maaşı ortalama olarak 33.000 TL ile başlamaktadır.

  Orman Muhafaza Memuru Nasıl Olunur?

  Orman muhafaza memurluğu maaşları için güncel bilgileri sağladık. Ek olarak ilgili mesleğe nasıl adım atabileceğinizi belirtmek istiyoruz. Zira orman muhafaza memuru maaşını öğrenen kişiler, direkt olarak meslek ile ilgili araştırmalara başlıyorlar.

  Orman muhafaza memuru nasıl olunur sorusunun kısaca yanıtı şu şekildedir:

  • Ormancılık bölümlerinden birisinden mezun olmak,
  • Yeterli KPSS puanına sahip olmak,
  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanun’unda belirlenen şartları yerine getirmek,
  • OGM tarafından belirlenen özel şartları sağlamak,

  Bu şartları sağlamanız halinde başvurularınızı yapabilirsiniz. Orman Genel Müdürlüğü, yılın belirli dönemlerinde orman muhafaza memuru alımı yapmaktadır. Ancak son yıllarda uygulama daha çok sözleşmeli personel ilanları ile alım yapılıp sonrasında kadroya geçirmek üzerine gerçekleşmektedir.

  Öneri içerik: Gratis Maaşları

  Orman Muhafaza Memuru Şartları

  Orman Muhafaza Memuru Nasıl Olunur?
  Orman Muhafaza Memuru Nasıl Olunur?

  Orman muhafaza memuru maaşı kadar ilgili mesleğe giriş için şartlar da önemlidir. Kadrolu ya da sözleşmeli personeller için orman muhafaza memuru şartları aşağı yukarı aynıdır. Tek fark, kadrolu seçenek için KPSS puan şartının aranmasıdır.

  Bir önceki başlıkta belirttiğimiz şartları sağlamanız halinde memur alımı ilanlarına başvurabiliyorsunuz. Sözleşmeli personellerde ise genel olarak yaş şartı vb. maddelere de yer verilmektedir. Temel olarak belirtilen eğitim derecesine sahip olmak ve diğer şartları yerine getirmek, mesleğe giriş için yeterli olmaktadır.

  Orman muhafaza memuru maaşı 2024 bilgilerini sizlerle paylaştık. İlgili kadro hakkında soru ve görüşlerinizi yorumlar sekmesinden bizlere ulaştırabilirsiniz.

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.