DOLAR

32,3607

0.17%
EURO

34,4602

-0.71%
ALTIN(gr)

2.437,27

-0,95%
BİST 100

9814.19

-0,95%
  Matematik Öğretmeni Maaşı 2024: İlkokul, Liste – Kadrolu!

  Matematik Öğretmeni Maaşı 2024: İlkokul, Liste – Kadrolu!

  ABONE OL
  4 Şubat 2024 17:49
  Matematik Öğretmeni Maaşı 2024: İlkokul, Liste – Kadrolu!
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Matematik öğretmenliği, üniversite tercih aşamasında olan öğrenciler tarafından her zaman çokça araştırılan bir bölüm olmuştur. Yapılan son memur zamlarından sonra matematik öğretmeni maaşı ne kadar oldu? En güncel bilgileri sizlere sunuyoruz..

  Matematik öğretmenliği maaşları lise, ilkokul ve diğer kurumlar gibi farklı yerlere göre değişiklik gösterir. Ek olarak sözleşmeli ve kadrolu matematik öğretmeni maaşları arasında da ciddi farklar bulunuyor. Konuya dair tüm maaş bilgilerini inceleyelim…

  Matematik Öğretmeni Maaşları Ne Kadar Oldu?

  Matematik Öğretmeni Maaşları
  Matematik Öğretmeni Maaşları

  Matematik öğretmenliği, üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden birisi olarak her dönem öğrenciler arasında sıkça araştırılmasıyla gündeme geliyor! Matematik öğretmenliği maaş olarak diğer branşların biraz üzerindedir diyebiliriz. Ancak genel olarak ülkemizde öğretmen maaşları, personelin kadro, kademe, derece, deneyim süresi, görev yapılan yer gibi kriterlere göre değişiklik göstermektedir.

  Matematik öğretmeni maaşı 2024 yılında %49,25 oranında artırılmıştır. Yeni yıl ile birlikte ilköğretim matematik öğretmenliği maaşları başta olmak üzere tüm kadroların maaş bilgileri merak ediliyor. Biz de sizler için en güncel listeyi hazırladık.

  Matematik Öğretmeni Maaşı 2024: Zamlı Güncel Bilgiler…

  Matematik öğretmenliği maaşları, çalışan kişinin kademe ve derecesine göre belirlenir. Ek olarak medeni durum, görev yapılan yer, ek ders ücreti gibi farklı kriterlerle bu maaşlarda artışlar yaşanır. Bu nedenle aşağıdaki tabloda yer vereceğimiz veriler tahmini maaş bilgilerini içerir.

  Matematik öğretmeni maaşı güncel olarak şu şekildedir:

  KadroMaaş
  İlkokul Matematik Öğretmenliği Maaşı35.000 TL – 37.500 TL
  Lise Matematik Öğretmeni Maaşları36.000 TL – 38.000 TL
  Kadrolu Matematik Öğretmenliği Maaşları35.000 TL – 40.000 TL
  Sözleşmeli Matematik Öğretmeni Maaşı17.002 – 25.000 TL (Ort)
  Matematik öğretmeni maaşları ne kadar?

  İlköğretim ve lise matematik öğretmenliği maaşı arasında belirgin farklılıklar yoktur. Öğretmenler ne kadar kazanıyor sorusunun temel yanıtı bu şekildeyken ek ders ücreti vb. unsurlara göre maaşlar artabilecektir. Matematik öğretmeni maaşına dair tüm detayları aşağıdaki başlıklarda ayrıntılı olarak inceledik.

  1- İlköğretim Matematik Öğretmenliği Maaşı

  Matematik Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?
  Matematik Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

  Matematik öğretmeni maaşı araştırmasında genel olarak lise ya da ilköğretim matematik öğretmenliği merak ediliyor. İlköğretim matematik öğretmenleri, yukarıda belirtilen maaş aralıklarında ücret alırlar. Aradaki farkın temel sebebi ise kademe ve derece, medeni durum, ek ders ücreti vb. unsurlardaki değişikliklerdir.

  İlköğretim matematik öğretmeni maaşı güncel olarak aşağıdaki gibidir:

  • İlköğretimde matematik öğretmeni olarak görev yapan personeller 35.000 TL ile 37.500 TL arasında değişen aylıklara sahiptir.

  İlginizi çekebilir: Müzik Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

  2- Lise Matematik Öğretmeni Maaşları

  Lise matematik öğretmenliği maaşları ise diğer kadrolardan farklı bir maaş almaz. Uygulamada maaş bakımından çok küçük değişikliklerin olduğunu görüyoruz. Bu nedenle lise matematik öğretmenleri ne kadar kazanır sorusunun yanıtı da benzerdir.

  Lise matematik öğretmeni maaşı ortalama olarak şu şekildedir:

  • Liselerde görev yapan matematik öğretmenleri ortalama olarak 36.000 TL ile 38.000 TL arasında maaş alır.

  3- Kadrolu Matematik Öğretmeni Maaşı

  Bilindiği üzere öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak kadrolu ya da sözleşmeli bir şekilde çalışıyorlar. Kadrolu personeller, devlet memuru statüsündeyken sözleşmeli öğretmenlerde bu geçerli değildir. Bu nedenle aralarında çok ciddi maaş farklılıkları bulunuyor.

  Matematik öğretmeni maaşı, genellikle özel sektörde daha düşük bir rakam ile başlar. Ancak branş öğretmenlerinin özel okullardaki kazancı da oldukça yüksektir. Bu nedenle Türkiye şartlarında branş öğretmenleri özel ve kamu sektöründe iyi kazançlar elde ediyorlar diyebiliriz.

  Kadrolu matematik öğretmenliği maaşları ortalama olarak şu şekildedir:

  • Matematik öğretmenleri KPSS ile atanıp kadroya alındıklarında genelde 35.000 TL ile göreve başlarlar. Sonrasında deneyim süresi, uzman öğretmen olmak vb. ek unsurlara göre maaşlar 40.000 TL’leri bulabiliyor.

  Öneri içerik: Sınıf Öğretmeni Maaşı

  4- Sözleşmeli Matematik Öğretmeni Maaşları

  Matematik Hocası Maaşları
  Matematik Hocası Maaşları

  Son olarak sözleşmeli matematik öğretmenlerinden bahsedelim… Sözleşmeli öğretmenler, kadroya girmeyen fakat MEB’e bağlı kurumlarda sözleşme imzalanarak çalışabilen personellerdir. Maaşları genel olarak ders saati üzerinden hesaplanır.

  Sözleşmeli matematik öğretmeni maaşı tahmini verilere dayalı olarak ortalama şu şekildedir:

  • Sözleşmeli matematik öğretmeni maaşları ortalama olarak 17.002 TL – 25.000 TL’dir.

  İlginizi çekebilir: Aselsan Mühendis Maaşı

  BONUS: Matematik Öğretmeni Nasıl Olunur?

  Matematik öğretmeni maaşı bilgilerini paylaştık. Peki, kariyerine yön verme ve üniversite tercihi aşamasında olan öğrencilerin sıklıkla sorduğu soruyu yanıtlayalım: Matematik öğretmeni nasıl olunur?

  • Matematik öğretmeni olmak için izlenecek ilk yol “Matematik Öğretmenliği” bölümünden lisans derecesiyle mezun olmaktır. Sonrasında direkt olarak özel sektörde işe başlayabilir, ayrıca KPSS’den yeterli puanı alarak kamu kurumlarına atanabilirsiniz.
  • Matematik öğretmeni olmak istiyorum diyenlere bir başka seçenek ise “Pedagojik Formasyon” eğitimi almaktır. Eğer Matematik, Bilgisayar ve Matematik Mühendisliği gibi bölümlerden mezunsanız, formasyon alarak matematik öğretmeni unvanına sahip olabiliyorsunuz.

  Matematik öğretmenliği maaşları hakkında eklemek istediklerinizi YORUMLAR bölümünden belirtebilirsiniz.

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.