DOLAR

32,5110

0.19%
EURO

34,8177

0.25%
ALTIN(gr)

2.485,76

0,97%
BİST 100

9549.29

0,97%
  Tır Şoförü Maaşı 2024: Avrupa – Türkiye Karşılaştırması

  Tır Şoförü Maaşı 2024: Avrupa – Türkiye Karşılaştırması

  ABONE OL
  5 Ocak 2024 02:10
  Tır Şoförü Maaşı 2024: Avrupa – Türkiye Karşılaştırması
  0

  BEĞENDİM

  ABONE OL

  Tır şoförü olmak, birçok kişinin çocukluk hayali olarak dâhil oldukları bir meslek grubudur. Gerek Türkiye gerekse de uluslararası tır şoförü maaşları 2024 yılında oldukça iyi seviyededir. Biz de sizler için tır şoförü maaşı bilgileri hakkında Avrupa – Türkiye kıyaslaması yapabileceğiniz maaş tablosu oluşturduk!

  Tırcı maaşları şeklinde araştırma yapan okuyucularımız, genel olarak maaşların güncel miktarını merak etmektedir. Özellikle yurt dışı tır şoförü maaşlarıyla ciddi anlamda döviz geliri elde edebilmeniz mümkündür. Ek olarak tır şoförü nasıl olunur sorusunu yanıtladık! İşte detaylar…

  Tır Şoförü Maaşları Ne Kadar Oldu?

  Tır şoförü maaşı 2024 yılında da geçmiş yıllarda olduğu gibi çok iyi miktarda kazanç sağlayacak şekilde şirketler tarafından sağlanmaktadır. Tır şoförleri, her ne kadar gelir bakımından iyi maaşlar alsalar da çalışma şartlarının zor olduğunu söyleyebiliriz. İster Türkiye’de ister yurt dışında çalışın, her halükarda çok iyi maaşlar alabilirsiniz.

  Peki, tır şoförü maaşları 2024 yılında ne kadar oldu? Bu konuda şirketler arasında bazı farklılıklar söz konusudur. Örneğin yurt dışı kaynaklı bir firmada çalıştığınızda döviz geliri elde edeceğinizden dolayı çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Ancak Türk firmalarının da tır şoförlerine güzel miktarlarda maaş ödemesi yaptığını biliyoruz. O halde maaş detaylarını inceleyelim…

  Tır Şoförü Maaşı 2024: Uluslararası – Türkiye

  Tır Şoförü Maaşları
  Tır Şoförü Maaşları

  Tır şoförü maaşları, şirketlerin maaş politikaları ve güncel ekonomik gelişmelere göre belirlenmektedir. Bu konuda kişilerin deneyim süresi, becerileri ve kariyer sertifikaları da oldukça önemlidir. Bu nedenle hafriyat şoförü maaşları ve diğer kadrolardaki maaşlar değişiklik gösteriyor. Tır maaşlarında ise her zaman yüksek miktarların söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.

  Tır şoförü maaşı 2024’te gelen zamlar doğrultusunda aşağıdaki gibi gerçekleşmiştir:

  MeslekMaaş
  Avrupa Tır Şoförü Maaşları4.500 €
  Uluslararası Tır Şoförü Maaşı5.000 $
  Türkiye Tırcı Maaşı35.000+ TL
  Ağır Vasıta (Hafriyat) Şoför Maaşları30.000+ TL

  Tır şoförleri ne kadar maaş alıyor sorusunun yanıtı temel olarak bu şekildedir. Maaşlar, birçok faktöre göre değişkenlik gösterse de şirketlere göre başlangıç maaşlarını tablomuza yansıttık.

  Şimdi kadro ve pozisyon bilgilerine göre tırcı maaşlarını daha yakından inceleyelim.

  Öneri içerik: Kule Vinç Operatörü Nasıl Olunur?

  1- Türkiye Tırcı Maaşları

  Türkiye’de tırcılık mesleği, kalifiye eleman sıkıntısının yaşandığı bir alandır. Bu nedenle her zaman profesyonel tır şoförlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Maaşların yüksek olmasının bir nedeni de budur. Türkiye tır şoförü maaşları için güncel bilgileri verelim…

  Türkiye’de tır şoförü maaşı 2024 yılında ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

  • Türk şirketleri tır şoförleri ortalama olarak 35.000 TL’den başlayan maaş ödemesi yapmaktadır.

  2- Avrupa Tır Şoförü Maaşları

  Tır Şoförü Ne Kadar Maaş Alır?
  Tır Şoförü Ne Kadar Maaş Alır?

  Avrupa’da ise durum bambaşka… Döviz geliri elde ettiğiniz için yüksek gelir elde edebildiğiniz gibi maaşlar Euro bazında da iyi seviyededir. Bu nedenle tır şoförü maaşı araştırmasından önce kariyer tercihi için rotanızı Avrupa’ya çevirmeniz avantaj sağlar.

  Avrupa ülkelerinde tır şoförü maaşları şu şekildedir:

  • Almanya, İspanya, Fransa gibi birçok Avrupa ülkesinde tırcıların maaşı ortalama olarak 4.500 € civarındadır.

  3- Uluslararası Tır Şoförü Maaşları 2024

  Uluslararası tır şoförlüğü ise genelde Dolar kazancı sağlar. Dünya geneline baktığımızda tır şoförlerinin Dolar bazında dâhi birçok nitelikli meslek grubundan çok daha iyi kazançlar elde ettiğini görüyoruz. Bu nedenle uluslararası firmalarla çalışmak da önemli bir alternatif konumundadır.

  Uluslararası tır şoförü maaşı ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

  • Yurt dışı tır şoförü maaşları dünya genelde 5.000 $ ortalamasına sahiptir.

  4- Hafriyat Şoförü Maaşları

  Tır şoförlüğü de dâhil olmak üzere kamyon, kamyonet, hafriyat araçları vb. tüm araç kullanımına dair meslekler, hafriyat şoförlüğü olarak tanımlanabilir. Hafriyat şoförlerinin kazancı da tır şoförlerine benzer şekildedir. Türkiye şartlarına göre oldukça iyidir diyebiliriz.

  • Hafriyat şoförü maaşları 2024 yılında ortalama olarak 30.000 TL’dir.

  NOT: Bu maaş bilgileri, herhangi bir kesinlik içermemekle birlikte çalıştığınız şirketten yaptığınız işe kadar birçok faktöre göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle tablodaki tüm verileri ilgili mesleğe dair ortalama maaş olarak kabul etmeniz daha doğru olacaktır.

  İlginizi çekebilir: Belediye Otobüs Şoförü Maaşları

  EK BİLGİ: Tır Şoförü Nasıl Olunur?

  Tır Şoförü Nasıl Olunur?
  Tır Şoförü Nasıl Olunur?

  Son olarak tır şoförü nasıl olunur sorusunu yanıtlayalım. Tır şoförü olabilmek için ehliyet, sertifika gibi belge gerekliliklerine ek olarak ayrıca kurs, sınav vb. süreçler gerekir. Bu nedenle tır şoförü olma şartlarının detaylarının incelenmesi gerekiyor. Şartlar ise şu şekildedir:

  • Tır şoförü olabilmek için gerekli ehliyetlerin alınması ancak 22 yaşı tamamladıktan sonra mümkündür.
  • C sınıfı ehliyete sahip olduğunuzda tır şoförlüğü için ilk adımı atmış olursunuz.
  • Beraberinde SRC belgesinin alınması gerekir.
  • Ek olarak şirketlerin talep ettiği başka kurs ve sertifika programları gerekebilir.
  • Daha büyük bir araç kullanmak isteyenler ise CE ehliyeti almak zorundadır.

  Tır şoförü maaşı hakkında güncel bilgileri aktardık. Konuyla ilgili sorularınızı yorumlar bölümünden sorabilir, diğer okuyucularla tartışabilirsiniz.

   En az 10 karakter gerekli

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.